Я хочу щось змінити

Я хочу щось змінити

лікар Єва Боштянчич, психолог

лікар Єва Боштянчич, психолог

Ви коли-небудь замислювалися про це? Чи часто ви про це думаєте? І чи дійсно ви щось змінювали? Не так вже й багато, чи не так? Зазвичай такі думки з’являються у нас напередодні Нового року, або перед важливою подією – весіллям, зміною роботи, відпусткою чи проблемами зі здоров’ям. Ми зупиняємося, щоб подумати і імпульсивно говоримо: «Так, я маю щось змінити. Сьогодні я перегортаю нову сторінку». Ви складаєте план, переглядаєте кроки і бажаєте, щоб відтепер все було по-іншому. Але часто все йде шкереберть. Чому?

Будь-хто може впливати на нас по-різному, але щоб дійсно щось змінити, ми маємо зробити щось самі

Наші особистісні риси та поведінка формуються протягом усього життя. При народженні ми маємо певні риси, які передали нам генетично наші батьки, пізніше на нас вплинуло наше оточення, наше виховання, наша сім’я. У школі ми спостерігали за своїми однокласниками, вчителі були для нас прикладом для наслідування або навіть першою інстанцією авторитету. Коли ми вступили до університету, ключову роль у нашому особистісному розвитку почали відігравати друзі. Ми росли і розвивалися, вивчаючи нові предмети, які часто здавалися нам нецікавими, або займаючись хобі.

Коли ми дорослішаємо, зміни в нашому житті здебільшого диктують наші друзі, партнери та колеги. На нашу поведінку також впливає ширше соціальне оточення, навіть економіка та політична ситуація в країні. Часто ми самі прагнемо змін, тому йдемо до бібліотеки або книжкового магазину і купуємо книги з самопізнання, які, на нашу думку, нам потрібні. Іноді ми готові витратити багато грошей на те, щоб щось змінити – купити кращу машину, позбутися неприємних зморшок, придбати нові туфлі, які будуть викликати захоплення у оточуючих, або ж вирішити перестати спізнюватися.

Зміни потребують мотивації

Мотивація впливає на нашу поведінку та зміни, які ми вносимо в наші звички, переконання та недоліки. Прикладом хорошого мотиватора може слугувати батько, який відмовляється надавати кишенькові гроші, якщо його дитина погано вчиться. Або мати, яка не обіймає дитину на ніч, якщо вона не прибрала іграшки, як її просили. У підлітковому віці нами рухає компанія, в якій ми перебуваємо – я хочу навчитися грати на піаніно так само добре, як мій найкращий друг, я хочу, щоб мої книжки були охайними, як у людини, з якою я сиджу поруч, я хочу вивчити китайську мову, щоб вступити до університету у Відні тощо. Ви могли помітити, що внутрішня мотивація задіяна лише в останньому прикладі – ми хочемо щось зробити самі. Ми хочемо навчитися розмовляти новою мовою, щоб досягти того, чого ми хочемо. І цей тип мотивації є ключовим, коли ми хочемо щось змінити.

Це комплексне питання

Наша особистість і поведінка базуються на генетиці, впливі нашого найближчого оточення (сім’ї) та ширшого середовища (друзів, знайомих, колег), а також на нашій власній ініціативі. Важливим є те, скільки енергії ми готові в це вкласти.

Тепер поговоримо про реальний приклад. Якщо вам близько сорока років, ваша поведінка вже сформована, вона вироблялася роками в численних ситуаціях і ґрунтувалася на зовнішніх заохоченнях (наприклад, похвала батьків, сексуальний погляд партнера, диплом про вищу освіту, підвищення по службі тощо) та внутрішній мотивації (задоволення від отримання диплому, вдало приготованого обіду, схуднення на кілька зайвих кілограмів). І тепер ви хотіли б змінити свою поведінку. Можливо, ви хотіли б відвідати майстер-клас, прочитати відомий посібник з самодопомоги, а можливо, зробите це, прочитавши цю статтю. Можливо, комусь десь колись і вдалося здійснити цей подвиг, але зазвичай цей шлях до зміни особистості довший, важчий і має більше поворотів.

Рецепт зміни звички

Не існує простого рецепту, який можна було б застосувати до всіх ситуацій. Але цей рецепт стосується кожного – потрібна кількість життєвої енергії, бажання змінюватися, наполегливість і дотримання плану, а також гарний настрій – вам точно все вдасться! Спробуйте вже сьогодні!

Цей рецепт є багаторазовим (від лат. receparatur – повторюваний), оскільки шлях до здійснення змін вважається хронічною хворобою, а не хронічним станом.

Біль — це неприємність.

Навіщо чекати поки біль стане нестерпним?

Налгезін® — Скажи болю “НІ” вчасно!

Детальніше Купити
Налгезін® — Скажи болю “НІ” вчасно!

Дізнайтеся, як вміння казати «НІ» може допомогти покращити загальний стан вашого благополуччя.

Слово «НІ» має більший вплив на ваше фізичне та психічне здоров’я, ніж ви думаєте.
Дізнайтеся, чому важливо частіше казати слово «НІ» і не почуватися при цьому винним.

Повідомлення
Перед використанням ознайомтеся з інструкцією із застосування препарату. Для отримання додаткової інформації щодо можливих ризиків або побічних ефектів, зверніться до вашого лікаря або фармацевта.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я.

РЕКЛАМА ЛІКАРСЬКОГО ЗАСОБУ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОБОВ’ЯЗКОВО ОЗНАЙОМТЕСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ НА ЛІКАРСЬКИЙ ЗАСІБ. РП: 8938/01/01 ВІД 09.08.2013.
ВИРОБНИК: КРКА, Д. Д. НОВО МЕСТО, ШМАР’ЄШКА ЦЕСТА, 6, 8501 СЛОВЕНІЯ.